Ściany w starych budynkach często mogą być znacznie zawilgocone. Grzyb na ścianie to spory problem dla mieszkańców. Albowiem wówczas znacznie obniża się komfort mieszkania w takim budynku. Zastanówmy się, jak można ten problem szybko rozwiązać.

Zawilgocenie ścian – przyczyny

Wśród zasadniczych przyczyn powstawania jej w domach można rozpoznać:

  • źle wykonaną izolację cieplną lub brak ocieplenia,
  • niedobór ochrony przeciwwodnej podwalin.
  • awaria membrany oddzielającej rudymenty od murów
  • brak cyrkulacji powietrza lub niewystarczająca wymiana powietrza
  • nieszczelności pokrycia dachowego

Jak przeciwdziałać zawilgoceniu?

Ponad wszystko zawsze konieczne jest by usunąć źródło podmakania. Po usunięciu przyczyny można przystąpić do eliminowania jej ze sędziwego budynku. Zawsze jednak będzie się to zbiegało z czynnościami naprawczymi i wydatkami. Ich poziom wiązać się będzie z rozległością zagadnienia wody oraz kondycji domu.

Jeżeli powodem wilgoci jest przeciekający dach, należy go uszczelnić. kiedy mamy do czynienia z zawilgoceniem pochodzącym od ścian, konieczne będzie zamontowanie, oczyszczenie lub wymiana orynnowania i odprowadzenie wody deszczowej z dala od obiektu z zastosowaniem rur spustowych i drenażowych.

Jakie działania można wykonać?

Wilgoć przedostająca się z terenu jest problemem wymagającym dużych ingerencji w istniejący dom. konieczne będzie wyrobienie membrany poziomej, w postaci tak zwanej „podcinki”, albo nieco droższej, ale nie tak pracochłonnej metody – iniekcji mikrokrystalicznej. Słuszne też będzie zlikwidowanie istniejących posadzek, zrobienie świeżych podkładów podpodłogowych, izolacji przeciwwodnych i nowych podłóg. Także w zakresie fundamentowania może okazać się zasadnicze wykonanie odbudów i położenie izolacji.

Bywa, że w starych domach wystarczy wykonanie działającej wentylacji i problem nawodnienia, jeśli nie jest mocno zagnieżdżony, powinien się oddalić.

Po wyeliminowaniu źródła wilgoci (jeśli wiąże się ono z zagrzybieniem i korozją ścianek lub boazerii), należy je usunąć i dokonać dezynfekcji poprzez użycie środków przeciw pleśniowych i, ewentualnie, napełnienie ozonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here