Mimo, że drewno od wielu lat jest materiałem używanym do budowy domów, to tak naprawdę dopiero teraz ludzie zaczęli dostrzegać niezwykłe zalety tego surowca. O domach z drewna można powiedzieć wiele dobrego, dlatego warto bliżej przyjrzeć się jego walorom.

Jakie tajemnice skrywa w sobie drewno?

W dzisiejszych czasach, konstrukcje z drewna łączą w sobie cechy naturalnego, odnawialnego zasobu z wysoką wydajnością nowoczesnego materiału budowlanego, który jest wszechstronny oraz szybki w montażu. Drewno zapewnia innowacyjne wzornictwo, oszczędność kosztów, poprawę zdrowia fizycznego oraz dobre samopoczucie. Ponadto, stanowi niskoemisyjną, przyjazną dla środowiska alternatywę dla popularnych materiałów konstrukcyjnych. Co jeszcze można powiedzieć o tym wybitnym surowcu? Oto 10 najważniejszych cech drewna:

1. Naturalny izolator

Drewno posiada wysoką izolacyjność cieplną, co oznacza, że ten naturalny surowiec jest najlepszym izolatorem – nawet 15 razy lepszym niż beton. Ta nadzwyczajna cecha sprawia, że wnętrze drewnianego budynku jest skutecznie chronione przed surowymi warunkami atmosferycznymi z zewnątrz.

2. Energooszczędny

Dzięki temu, że drewno posiada zdolność gromadzenia pęcherzyków powietrza w swojej strukturze, to może się pochwalić niezwykłymi właściwościami izolacyjnymi. To natomiast sprawia, że domki drewniane łatwo utrzymują ciepło, co prowadzi do dużej oszczędności na energii elektrycznej.

3. Korzystny termicznie

Drewno oraz budynki z niego zbudowane są z natury stosunkowo dobrymi izolatorami ciepła. Naturalne włókno drewna jest samo w sobie pustą komórką, która zapewnia niewielką przestrzeń dla znajdującego się tam powietrzna, dzięki czemu skutecznie utrzymuje ciepło.

4. Odporny na prąd

Z racji tego, że drewno nie ma w swojej strukturze wolnych elektronów, to jest materiałem, który nie przewodzi prądu. Można śmiało powiedzieć, że drewno jest najlepszy materiałem budowlanym odpornym na prąd, oczywiście pod warunkiem, że nie jest ono wilgotne.

5. Przyjazny dla środowiska

Drewno jako surowiec naturalny jest jedynym materiałem budowlanym przyjaznym dla środowiska. Wynika to z faktu, że drewno można poddać recyklingowi czy biodegradacji. Ponadto, może być wykorzystane jako biopaliwo.

6. Redukuje ślad węglowy

Prawda jest taka, że podczas procesu budowy domów z drewna, do atmosfery nie jest uwalniany dwutlenek węgla. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest naturalnym, w żaden sposób nie wytwarzanym materiałem budowlanym.

7. Lekki

Bardzo ważną cechą drewna jest jego lekkość. Dzięki temu, budowa drewnianego domu zajmuje stosunkowo mało czasu, a gotowe już budynki można łatwo przetransportować. Natomiast, gdy uszkodzona zostanie jakaś część, łatwiej jest ją wymienić na nową.

8. Korzystny akustycznie

Ze względu na swoją specyficzną strukturę, drewno tłumi i kontroluje dźwięk, zmniejszając hałas oraz echo wewnątrz budynku. Ten surowiec w znaczny sposób poprawia akustykę, dlatego w drewnianym domu panuje cisza i spokój.

9. Odporny na utlenianie

Wiadomym jest, że podczas procesu utleniania nieuniknionym jest pojawienie się rdzy. Na szczęście, drewno jest odporne na występowanie takiego zjawiska, co w konsekwencji sprawia, że domy drewniane są długowieczne.

10. Estetyczny

Drewno występuje w szerokiej gamie barw oraz wzorów, dlatego jest tak niezwykle pięknym materiałem. Walory estetyczne drewna są bardzo docenianym atutem tego materiału, ponieważ potrafią wzbudzić w nas niezwykły nastrój.
Ogólnie rzecz biorąc, drewno jest jedynym w swoim rodzaju materiałem budowlanym. Niezwykłe cechy tego surowca sprawiają, że w dzisiejszych czasach drewniane domy są bardzo doceniane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here