Kuchnia to miejsce, gdzie codziennie spędzamy sporo czasu. Powinna być więc nie tylko ładna, ale też praktyczna. O czym nie można zapomnieć rozpoczynając urządzanie kuchni?

Praktyczny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać parę ważnych zasad, by stworzyć praktyczną przestrzeń kuchenną i to bez pomocy profesjonalistów.

Podstawą do stworzenia praktycznej kuchni jest zaplanowanie ułożenia mebli. Istotna jest ich ilość, rozmiar i rozmieszczenie. Na początek najlepiej zaplanować ustawienie podstawowych elementów, czyli AGD: lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu oraz zmywarki i zlewozmywaka. Przyjęło się, że ich ustawienie powinno uwzględniać kolejność przygotowywania posiłków. Kierując się tą zasadą najlepiej na skraju kuchni umieścić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a dalej kuchenkę i piekarnik. Każdy z tych elementów powinien być w zasięgu ręki, dzięki temu przemieszczanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość miejsca do przechowywania

Drugą ważną kwestią jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne półki powinny być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne na pewno będą doskonałym sposobem na przechowywanie dużych zapasów oraz rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Duże szuflady to opcja dla osób ceniących sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na doskonałą segregację np. przypraw, sztućców a nawet herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu przypadkach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Szklane fronty wspaniale się prezentują, szczególnie z ustawioną wewnątrz barwną porcelaną bądź eleganckim szkłem, ale wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich zazwyczaj wiąże się z koniecznością montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie do wnętrza szafki.

Najważniejsze akcesoria kuchenne

Ostatnią, ale równie istotną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnia się szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dopasowane do rodzaju kuchenki, a także wiele mniej oczywistych gadżetów, jak np. duże misy, wszelkie półmiski i patery, formy do ciast, wyciskarki i obieraki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju kupionych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here