Ryby to fascynujące zwierzęta, nic więc dziwnego, że wiele dzieci chce mieć własne akwarium. Akwarystyka może być świetną zabawą i jednocześnie świetnym narzędziem edukacyjnymi dla dzieci. Rybki są też miłą odskocznią od telewizora i innych urządzeń elektronicznych.

Wielu „dożywotnich” akwarystów zaczynało swoją przygodę z wodnym światem jako dzieci i wciąż kontynuuje swoje hobby w dorosłym życiu. Czytaj dalej nasze porady dla akwarystów, a dowiesz się, na co zwrócić uwagę zakładając pierwsze akwarium dla swojego dziecka!

Wybór odpowiedniego akwarium

Zanim wybierzesz się po odpowiedni zbiornik, czeka Cię jeszcze jedno zadanie. Znalezienie odpowiedniego miejsca (które nie jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nie znajduje się tuż przy grzejniku ani w zbyt chłodnym pomieszczeniu) pomoże Ci ustalić wielkość zbiornika i liczbę ryb, którą będziesz mógł hodować. Zastanów się również czy masz miejsce na imponujące wolnostojące akwarium, czy wolisz mniejszy zbiornik.

Panuje błędne jest przekonanie, że mniejszy zbiornik to mniej pracy. Na pewno małe akwarium to niższy koszt zakupu i mniej miejsca do przechowywania. Jednakże, wbrew pozorom, większe akwarium jest o wiele łatwiejsze w utrzymaniu.

Jeśli chodzi o materiał, do wyboru masz szkło lub akryl. Ten drugi ma wiele zalet, ponieważ przede wszystkim nie odpryskuje ani nie pęka, waży mniej niż szkło i nie zniekształca widoku – ani rybom ani obserwatorom. To ważne, ponieważ dzieci będą spędzać dużo czasu patrząc na swoich pływających przyjaciół. Warto jednak wspomnieć, że akryl łatwiej niż szkło się rysuje i jest od niego droższy. Jeśli cena nie stanowi problemu, zdecydowanie rozważ zbiornik akrylowy. Nie musisz się martwić, że akwarium zostanie rozbite przez zbłąkaną piłkę lub inną latającą zabawkę.

Porady dla akwarystów – kupujemy dekoracje do akwarium

Dzieci i młodzież często akwarium w domu chcą dekorować jaskrawym żwirem i równie barwnymi dodatkami. Nie jest to, co prawda, naturalny kolor siedliska ryb, ale można bezpiecznie używać kolorowego żwirku. Przed zakupem należy się jedynie upewnić, że jest specjalnie przystosowany do stosowania w akwariach. Wystrój zbiornika z kolei możesz wybrać na podstawie gustu dziecka. Syreny, nurkowie, dinozaury lub zamki, albo wręcz przeciwnie – bardziej naturalne przedmioty, takie jak skały i jaskinie, a nawet zatopione statki będą odpowiednią dekoracją, pod warunkiem że zostały stworzone specjalnie do bezpiecznego stosowania w akwariach.

Oczywiście inwestycja niezbędna przy pierwszym zakładaniu akwarium będzie obejmować coś więcej niż tylko zbiornik, dekoracje i ryby. Należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, w tym filtrację akwariową, grzałki i termometry, zestawy do testowania wody i wiele innych.

Jeśli zakładasz akwarium po raz pierwszy, koniecznie sprawdź jakiś polecany poradnik akwarystyczny, w którym z całą pewnością znajdziesz nie tylko inspiracje akwarystyczne dotyczące designu i wyposażenia zbiornika, ale również wszelkie “must have”.

Jakie rybki będą najlepsze do pierwszego akwarium?

Chociaż złote rybki są popularnym wyborem, nie są jedynymi gatunkami odpowiednimi dla dzieci. Aby utrzymać zainteresowanie maluchów, będziesz potrzebować czegoś kolorowego, być może z odrobiną osobowości.

W hodowlach i sklepach dostępna jest szeroka gama ryb tropikalnych – niektóre dla bardziej doświadczonych hodowców (na przykład pielęgnice), ale wiele z nich z powodzeniem może żyć w zbiorniku początkowego akwarysty. Jednym z przykładów jest piękny samiec bojownika syjamskiego. Te urokliwe ryby występują w różnych kolorach i posiadają rozmaite kształty ogona. Mają też wspaniałe małe osobowości i często podpływają do szkła, co szczególnie spodoba się dzieciom.

Gupiki są również doskonałym wyborem. Występują w różnych kolorach i odmianach, pozostają stosunkowo małe i są wysoce kompatybilne z wieloma innymi gatunkami ryb. Są również bardzo łatwe do rozmnażania w domowym akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here