Zastanawiasz się nad wyborem ogrzewania do swojego nowego domu? Zachęcamy do zainteresowania się pelletem drzewnym.

Węgiel powoli odchodzi do lamusa. Coraz ostrzejsze normy ekologiczne skłaniają nas do poszukiwania paliw bardziej ekologicznych. Przyszłość może należeć do pelletu. Jest to paliwo bardziej ekologiczne. Surowiec do jego produkcji to odpady roślinne, więc przy produkcji wykorzystuje się to, co i tak byłoby wyrzucone. A tu wykorzystujemy powstające odpady, dzięki czemu pellet to paliwo bardziej ekologiczne. Eksploatacja kotła na pellet jest również prosta i wygodna. Pellet produkuje dużo mniej popiołu (w zasadzie są go znikome ilości) w porównaniu do węgla. Użytkowanie kotła na pellet jest więc proste, łatwe i przyjemne. Pellet nie pyli, nie ma nieprzyjemnego zapachu (przeciwnie, rozsiewa przyjemną, drzewną woń, dzięki wykonaniu z trocin i odpadów drzewnych). Jest łatwy w transporcie i przechowywaniu. Tani w produkcji. Minusem może być przestrzeń potrzebna by zmagazynować pellet na zimę, jest to bowiem może i paliwo bardziej ekologiczne od węgla, ale zdecydowanie mniej kaloryczne. A więc trzeba go do ogrzania domu, czy mieszkania przygotować więcej.

Produkowane są z trocin liściastych z niewielkim dodatkiem materiału pochodzącego z drzew iglastych – pelety drzewne. Te trociny są sprasowane pod ogromnym ciśnieniem i uformowane w ruloniki o średnicy 6-8 mm i długości 3-5 cm. Należy wiedzieć, że masa trocinowa posiada wysoka wartość opałową, która znajduje się na poziomie 18MJ/kg. Suche i czyste pelety są dobrej jakości. Zawierają do 10% wilgoci i mniej niż 0, 5% popiołu. Opał jest pakowany w ważące 15 kg worki, więc załadunek zasobnika nie wymaga od nas dużej siły. Ale można także zakupić pelety w workach 25-kilogramowych, a nawet w big-bagach.

Warto kupować wcześniej

Pamiętajmy, że na sezon grzewczy trzeba jednak zaopatrzyć się w kilka ton peletów, więc potrzebne jest miejsce do ich składowania. Może nim być pomieszczenie obok kotłowni albo położone w pewnej odległości od niej. W drugim przypadku pelety mogą być transportowane do zasobnika podajnikiem pneumatycznym. Obecnie na rynku jest wielu producentów i dostawców peletów, które mogą się znacznie różnić jakością oraz ceną. Najistotniejsze są skład i wartość opałowa materiału, ale na cenę wpływają też marka, ilość i miejsce kupowanego materiału (najlepiej kupować od producenta), a nawet czas zakupu (najlepiej przed sezonem grzewczym). Przedział cenowy jest dosyć spory. Bowiem tona dobrej jakości peletów z certyfikatem może kosztować ponad 1000 zł. Natomiast u producenta można hurtowo kupić tyle samo opału za 600 zł. Najlepiej jednak znaleźć dostawcę dobrej jakości opału, który sprzedaje pelety z certyfikatem. Należy wiedzieć, że najlepsza są takie klasy A1 spełniające wymogi norm DIN Plus, EN ISO lub EN 14961-2:2011. Pamiętajmy, że warto unikać niedrogich peletów niewiadomego pochodzenia, które mogą zawierać zanieczyszczenia, na przykład rozdrobnione odpady z przemysłu meblarskiego. Niestety takie pelety mogą zabrudzić, a wręcz nawet zniszczyć palnik. W trakcie spalania złej jakości peletów mogą powstawać na palniku spieki blokujące przepływ paliwa.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą:

https://dobrybrykiet.pl/kontakt/pruszkow/
SYLUX – Leszek Humaj
ul. Kosmowska 55, Borzęcin Duży
tel. 510 260 728
dobrybrykiet@gmail.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj