Dom jest miejscem, które powinno zapewniać nam pełen komfort. To w nim spędzamy dużą część swojego życia. Wygodny fotel daje wytchnienie po ciężkim dniu, a kojąca kąpiel pozwala na zasłużony relaks. Na nasze samopoczucie w domu wpływa wiele różnorodnych czynników – od obecności bliskich osób, po wystrój wnętrza. Jest jednak jeszcze jeden istotny aspekt, jakim jest temperatura wnętrza, dokładamy więc wszelkich starań, aby była ona jak najbardziej komfortowa. Jaka temperatura w domu jest najkorzystniejsza dla człowieka?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest wcale jednoznaczna, ponieważ w dużej mierze zależy to od indywidualnych preferencji. Wiek, aktywność fizyczna, a nawet uwarunkowania genetyczne dzielą ludzi na miłośników arktycznych chłodów i afrykańskich upałów. I choć pewnie trudno byłoby dobrać dla nich wspólną temperaturę, to istnieją pewne wytyczne, które określają, jaka z nich jest dla człowieka najbardziej korzystna. Wynika to zarówno z zaleceń lekarskich, jak i prawa budowlanego.

Zalecenia medyczne są jednoznaczne. Zgodnie z nimi optymalna temperatura w domu powinna oscylować w granicach 22°C. Przekłada się ona zarówno na komfort cieplny, jak i na zdrowie. Niewskazane jest zbytnie wychładzanie domu ani też jego przegrzewanie, ponieważ obie sytuacje mogą być przyczyną infekcji. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do przemarznięcia skutkującego przeziębieniem, natomiast zbyt wysoka wpływa nie tylko na większą ospałość, ale także powoduje wysychanie śluzówek dróg oddechowych, które są odpowiedzialne za usuwanie z gardła i nosa wirusów i bakterii. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia najlepiej więc ustawić urządzenia grzewcze w taki sposób, aby zapewniały temperaturę 22°C.

Co ciekawe, zakres domowych temperatur podyktowany jest nie tylko wskazaniami medycznymi, ale także prawem budowlanym. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. wskazuje, jakie temperatury powinny panować w określonych pomieszczeniach. Zgodnie z powyższym dokumentem w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt stały – przekraczający 4 godziny, w których przebywają osoby bez okryć wierzchnich i nie wykonują ciągłej pracy fizycznej temperatura powinna wynosić 20°C. W praktyce dotyczy to pokojów mieszkalnych, przedpokojów, kuchni z paleniskiem gazowym lub elektrycznym. Z kolei wg obliczeń najwyższa temperatura wynosząca 24°C powinna panować w łazience.

Jak twierdzi przedstawiciel sklepu 499.pldobór optymalnej temperatury w domu to w dużej mierze kwestia indywidualna. Niezwykle istotna jest zatem możliwość precyzyjnej kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu. Dzięki inteligentnym systemom sterowania można dokładnie zaplanować rozkład temperatur dla każdego pomieszczenia i dostosować go zarówno do swoich preferencji, jak i do pogody za oknem. Z tego względu warto zdecydować się na regulatory pokojowe i inne akcesoria kotłowe, pozwalają one bowiem dokładnie określić panującą w domu temperaturę tak, aby była ona jak najbardziej korzystna.

Najkorzystniejsza temperatura w domu wynosi 22°C. W dużej mierze jest to jednak kwestia indywidualna i warto dostosować ją do swoich preferencji, aby odczuwać pełen komfort cieplny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj