Coraz więcej osób uważa psy za członków rodziny. Na szczęście rośnie świadomość tego, że czworonożny przyjaciel to odpowiedzialność. Trzeba dbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo, ale też odpowiednio przygotować go do życia zarówno w rodzinie, jak i np. na spacerach.
Zdrowie to podstawa!
Dotyczy to nie tylko ludzi, ale i wszystkich zwierzęcych pupili. A jednym z elementów stojących u podstaw dobrego stanu ogólnego jest odpowiednia dieta. Jeśli pies nie ma żadnych chorób wrodzonych ani nie należy do ras, które mają specjalne wymogi żywieniowe, powinien móc liczyć na zwykłą, zdrową, zbilansowaną dietę. I nie zapewnią jej resztki ze stołu obiadowego.
Ile razy dziennie powinien jadać pies?
Dorosły pies dostaje najczęściej dwa posiłki dziennie. 70% ich składu powinno stanowić mięso, 25% warzywa i owoce i 5% zboża. Dwie ostatnie pozycje mogą zaskoczyć wiele osób, ale prawda jest taka, że podobnie jak i człowiek, nasi czworonożni pupile potrzebują witamin, soli mineralnych i błonnika.
Co powinien dostawać do jedzenia pies?
Powiedzenie „nie dla psa kiełbasa” ma swoje korzenie w realnym życiu. I nie oznacza wcale tego, że kiełbasa jest za dobra dla psa – po prostu mięso przetworzone w ten sposób, wzbogacone często przyprawami, nie posłuży czworonogowi. Zwierzak powinien otrzymać dedykowaną karmę stworzoną specjalnie dla psów. Każda karma dla psa powinna mieć wypisany na opakowaniu skład. Po kolejności składników na tej liście można przypuszczać, których jest w danej karmie więcej, a których mniej. Karmy często dzielą się ze względu na przeznaczenie dla ras małych, średnich i dużych oraz ze względu na wiek pupila.
Gdzie kupić wartościową karmę?
Najlepszym miejscem do takiego zakupu jest sprawdzony sklep zoologiczny. Warto znaleźć taki, który proponuje szeroki wachlarz karm dla domowych pupili. Dobrze jest zwrócić uwagę zarówno na karmy sprzedawane w opakowaniach, jak i na wagę. Jednym z głównych podziałów karm jest ten na karmy suche dla psów i mokre. Są sytuacje, gdy zalecana jest tylko ta druga – np. kiedy starszy pies ma problemy z zębami i ich brakiem. Można je kupować w puszkach czy saszetkach, jednak należy je zużyć znacznie szybciej po otwarciu niż karmy suche i trzeba o tym pamiętać.
Warto kupować przez Internet?
Jeżeli mamy już sprawdzone karmy dla pupila, można skorzystać z możliwości, jakie dają internetowe sklepy zoologiczne. Zamówione produkty – nawet karmy w opakowaniach wielokilogramowych – zostaną dostarczone prosto pod drzwi. Jest to szczególnie wygodne, gdy rodzina nie posiada samochodu i przyniesienie sporego opakowania ze sklepu stanowi problem.
Zdarza się, że zanim trafi się na wartościową karmę, która też smakuje psu, minie trochę czasu – tu sprawdzą się: metoda prób i błędów oraz najmniejsze opakowania lub ich próbki.