Działki pod miastem cieszą się coraz większą popularnością i nie ma w tym nic dziwnego. Przede wszystkim są znacznie tańsze niż te znajdujące się w centrum miasta. Rozwój infrastruktury drogowej sprawia, że dojazd do większych miejscowości nie stanowi dużego problemu, a własny taras i bliskość przyrody na pewno wynagradzają te kilkanaście minut dłuższej drogi do pracy. Dlaczego tak dużo osób wybiera działki pod miastem?
Walory działki pod miastem
W mieście, szczególnie dużym, trudno jest znaleźć atrakcyjną, dobrze skomunikowaną działkę o odpowiednich wymiarach, aby móc wybudować dom. A jeśli taka posesja się znajdzie – na pewno będzie bardzo droga. W przeciwieństwie do terenów na wsi czy na przedmieściach. Działki pod miastem miejscach są znacznie tańsze. Stanowi to jeden z głównych powodów tak częstego poszerzania obszaru poszukiwań gruntów poza obręb miasta. Ludzie są zmęczeni ciągłą gonitwą, hałasem, tłokiem i pośpiechem. A przecież działka na wsi znajdująca się kilkanaście kilometrów od większego miasta niczym nie odbiega takiej znajdującej się w jednej z aglomeracji, a nawet oferuje znacznie więcej! Doskonałym przykładem są działki w Morzyczynie. Dojazd autem do Szczecina z tego obszaru zajmuje zaledwie 15-20 minut.
Największą zaletą działki budowlanej poza miastem jest jej niższa cena. Kupno gruntu na przedmieściach lub na wsi pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy. Dodatkowo takie działki są znacznie większe. W mieście posesje mają średnio 500-600 m2, więc trudno jest wybudować na nich duży dom. Na wsiach czasami jest to nawet kilka lub kilkanaście arów powierzchni. Oprócz tego każdy zgodzi się z tym, że życie na przedmieściach płynie wolniej. Poranna kawa na tarasie, dużo przestrzeni, świeże powietrze, wieczorny spacer do lasu czy na łąkę brzmi bardzo zachęcająco. Zaciszne domki jednorodzinne czy posesje na wsiach dają ogromne poczucie swobody i wolności, co przekłada się na zadowolenie i szczęście mieszkańców. Ogródek czy balkon w mieszkaniu w bloku nigdy nie zastąpią przestrzeni, jaką oferuje własna działka na przedmieściach lub na wsi.
Ciekawe inwestycje blisko dużego miasta
Gdzie poszukiwać atrakcyjnych inwestycji w doskonałej cenie? Rynek nieruchomości jest bardzo szeroki, jednak te prawdziwe okazje znikają bardzo szybko. Jeśli chodzi o prawdziwe perełki, warto zainteresować się okolicami Szczecina. Cena działki budowlanej w tym mieście to minimum 260 zł/m2. Aby wybudować dom średniej wielkości dla 4-osobowej rodziny na samą działkę trzeba wydać nawet około 300 tysięcy złotych. Natomiast działki przy prawobrzeżu Szczecina są nawet o połowę tańsze niż te w mieście. Ciekawym przykładem jest Osiedle Nowy Horyzont w Kobylance. Gmina wydziela specjalne tereny we wsi pod zabudowę jednorodzinną. Dzięki temu powstało osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w całą niezbędną infrastrukturę.
Działki w Kobylance i budowa domu nad Miedwie to spełnienie marzeń wielu osób. Oprócz możliwości mieszkania na specjalnie przygotowanym w tym celu osiedlu mieszkańcy zyskują uzbrojone działki, oświetlenie wewnątrzosiedlowe, a także bliskość sklepów, przedszkoli, poczty czy urzędu gminy. Oprócz tego Kobylanka otoczona jest pięknymi krajobrazami i znajduje się niedaleko lasu oraz jeziora z promenadą, plażą, placem zabaw i amfiteatrem. Ponadto dojazd do Stargardu i Szczecina zajmuje zaledwie kilkanaście minut, dlatego wybranie się na większe zakupy czy dojazd do pracy nie sprawia większych problemów.
Jak wybrać idealną działkę?
Wybór idealnej działki jest trudny i nie należy kierować się tylko ceną oraz lokalizacją. Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie kupować pochopnie. Zawsze należy sprawdzić stan prawny działki i jeszcze przed zakupem zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy dokument wskaże jakiekolwiek nieprawidłowości działki między innymi pod kątem obciążenia finansowego i zadłużenia, natomiast z MPZP można dowiedzieć się o planowanych inwestycjach oraz standardach, jakie powinien spełniać budowany dom. A co z wyglądem działki? Jak mówi ekspert z Inland Bimo Property – sprzedaż działek w Kobylance:
Wybierając działkę, oprócz kwestii formalnych, ceny i lokalizacji, trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiar i kształt. Czy na pewno jest odpowiednio duża, aby wybudować na niej wymarzony dom? A może wręcz przeciwnie – mogłaby być mniejsza, a płacenie za dodatkowe metry powierzchni przekracza budżet inwestora? Na pewno trzeba przeanalizować tę kwestię, najlepiej wraz z przykładowym projektem, który spełnia wymagania przyszłych mieszkańców. Drugą sprawą jest kształt działki. Często grunty w kształcie trójkąta i trapezu sprzedawane są w niskiej cenie. Znajdują swoich kupców, bo ci uważają je za zakupową okazję. Później jednak może okazać się, że są za małe, aby wybudować na niej dom większy niż niewielkie mieszkanie w bloku. Najlepiej jest szukać działek prostokątnych lub kwadratowych, których powierzchnia wynosi minimum 1000 m2. Pozwoli to wybudować średniej wielkości dom dla 4-osobowej rodziny.
Koszt utrzymania domu na wsi
Co jest tańsze – dom na wsi czy mieszkanie w mieście? Wspólne dla obydwu miejsc są opłaty za prąd, gaz oraz wodę. W domu jednak koszty energii oraz wody można ograniczyć przez wykopanie studni głębinowej, korzystanie z deszczówki do mycia auta czy podlewania trawnika oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. W przypadku mieszkań największym wydatkiem jest czynsz, o którym nie muszą martwić się posiadacze domu. U nich dochodzi jednak podatek od nieruchomości, koszt okresowych przeglądów dachu czy komina, a także ubezpieczenie. Jednak podsumowując koszt utrzymania domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 120 m2 będą niższe niż średniej wielkości mieszkania w bloku (ok 50 m2).