Mogłoby się wydawać, że nie ma nic bardziej banalnego i prostego, jak dobór odpowiedniej tapety z uwagi na jej wymiary. Zazwyczaj w takim przypadku postępuje się tak samo, jak na przykład z zamówieniem blatu do kuchni – mierzy się odległości i podaje je przy składaniu zamówienia. Jednak z tapetami ściennymi sprawa jest bardziej skomplikowana. Oczywiście można postąpić tak, jak w przypadku wspomnianego blatu, ale przeważnie tapeta obecnie ma pełnić funkcję dekoracyjną. Co za tym idzie, kupuje się tylko pasek tapety o określonych wymiarach, na przykład wystarczający na jedną ścianę.

Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej, jeśli już znajdzie się interesującą tapetę ścienną, która przedstawia pewien motyw. Chcąc uzyskać efekt tak zwanego obrazu, czyli by przedstawiony deseń się nie powtarzał. Teoretycznie wystarczy podać w zamówieniu, że potrzebujesz tylko taki fragment, ale powinien on idealnie pasować na długość i szerokość, jaką chcesz pokryć takim elementem wykończenia. Może się więc okazać, że trzeba będzie zamówić tapetę na indywidualne zamówienie.

Jaki wybrać motyw tapety ściennej?

Tapety nie kładzie się na ściany co roku i warto o tym pamiętać przy zakupie. Jeśli np. panuje moda na motywy drzewne, a jest to deseń, który nie wzbudza u kogoś wielkich emocji i na przykład nie odpręża, najlepiej wybrać inny wariant. Wybór tapety pod względem motywu jest również uzależniony od tego, czy ma się ona znaleźć na wszystkich ścianach danego pomieszczenia czy tylko na jednym. W tym pierwszym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie subtelny deseń, który nie przytłoczy. Natomiast w drugim bardziej wyrazisty, który nada wnętrzu odpowiedni charakter. Jeśli szukasz tapety z charakterem, zainteresuj się tapetami Versace.

Trwałość tapety ściennej

Kupując tapetę, bardzo często można zapomnieć o tak ważnym aspekcie, jak jej trwałość. Jeśli planuje się położyć ją w kuchni, trzeba liczyć się z tym, że dość często będzie wymagała czyszczenia, z uwagi na osiadający na niej tłuszcz, czy plamy. Zatem tapeta powinna być również wykonana z odpowiedniego materiału umożliwiającego szybką i łatwą pielęgnację. Poza tym powinno to być takie tworzywo, które nie niszczy się podczas usuwania różnych zabrudzeń.

Droższa, czy tańsza tapeta?

Cena – nie bez powodu znajduje się na końcu, ponieważ jest to najmniej istotny aspekt, ale bardzo często bywa decydujący. Zwłaszcza jeśli okaże się, że dekoracyjna tapeta kosztuje trzy razy tyle, co nieco mniej ozdobna, ale również interesująca. Z drugiej strony wyższa cena sugeruje najczęściej lepszą jakość, więc zanim dokona się wyboru, warto zapoznać się z opisem, a w razie wątpliwości nie zaszkodzi jeszcze zapytać, czym na przykład różni się jedna tapeta od drugiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here