Coraz niższą temperaturę odczuwają nie tylko ludzie, lecz także ich czworonożni przyjaciele. Gdy zbliża się zima, warto pomyśleć o tym, aby odpowiednio zadbać o swojego pupila i pomóc mu przyjemnie spędzić najchłodniejszy okres w roku. Czy należy wprowadzić zmiany w diecie? Kiedy trzeba kupić psie ubranie? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, czytając dalej!

Zimowa dieta psa

Zwierzęta, tak samo, jak i ludzie, czerpią swoją energię z jedzenia. Nie da się ukryć, że podczas zimowych mrozów potrzebują jej znacznie więcej, aby ogrzać swój organizm i mieć wystarczająco siły na zabawy i spacerowanie w śniegu. Dlatego też każdy weterynarz poleci Ci zwiększenie codziennej dawki karmy nawet do 30% – zależy to od wagi oraz trybu życia czworonoga. Wybierając jedzenie dla psa, warto zdecydować się na produkty zawierające dodatkową porcję witamin (szczególnie A, E oraz D, które pomogą Ci zadbać o skórę i sierść pieska). Pamiętaj, że mimo pochmurnych i zimnych dni, zwierzęta wciąż potrzebują pić dużo wody – dbaj więc o to, aby miska była zawsze pełna!

Uważaj na spacerach!

Najwięcej zagrożeń zimą czyha właśnie podczas codziennych spacerów. Przede wszystkim należy uważać, żeby pies nie jadł śniegu. Wielu właścicieli żyje w przekonaniu, że jego spożywanie jest tym samym co picie wody, tymczasem zalegający na ulicach śnieg jest źródłem licznych zanieczyszczeń. Należy też uważać na chodniki posypane solą, która może poważnie zaszkodzić psim łapom, powodując liczne pęknięcia poduszek. Aby zapobiec większemu zagrożeniu, należy czyścić je po każdym spacerze lub w ostateczności zdecydować się na zakup specjalnych, wodoodpornych butów.

Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzę szybko marznie i nie radzi sobie na mrozie, warto udać się na konsultacje do weterynarza. Może być to oznaką słabej odporności lub pierwszym sygnałem, że pies zmaga się z jakąś chorobą przewlekłą.

golden-retriever-dogs-on-winter.jpg

Jeśli interesuje Cię dobry weterynarz w Warszawie, z pewnością sprawdzi się przychodnia https://www.wetmarysin.pl/uslugi. Jest to całodobowa klinika weterynaryjna, dzięki czemu możesz liczyć na fachową pomoc o każdej porze dnia!

Akcesoria, które mogą się przydać!

Gdy zbliża się zima, wielu właścicieli psów natychmiast kieruje się do sklepu, aby zakupić odpowiednie ubranie dla psa chroniące go przed zimnem. Tego rodzaju kubraczki, szczególnie w przypadku większych rozmiarów, mogą wiązać się z bardzo wysoką ceną, szczególnie jeśli chcesz postawić na bardzo dobrą jakość. Okazuje się jednak, że nie każdy zwierzak potrzebuje dodatkowej warstwy ochronnej. Kurtki i kubraczki poleca się najczęściej małym rasom, tym pozbawionym podszerstka (np. york) pieskom z bardzo krótką sierścią.

Na zimę warto wyposażyć się w akcesoria, które pomogą odpowiednio zadbać o psią sierść, takie jak trymer, grzebień oraz preparaty ułatwiające rozczesywanie. Właściwe szczotkowanie wpłynie na stan sierści, często skołtunionej na skutek biegania w śniegu i błocie. Regularne wykonywanie tej czynności pozwoli też zachować warstwę izolującą ciepło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here