Niechorze to miejscowość, która dla wielu kojarzy się z morzem i wakacjami. Nie jest jednak tak znane i oczywiste jak większe nadbałtyckie miasta, ma w sobie cząstkę tajemnicy. Kusi nadmorskim klimatem, odświeżającą bryzą, zapachem pysznej ryby. Znane jest z dużej ilości turystów, szczególnie latem. Co je wyróżnia?
Co warto zobaczyć w Niechorzu?
Szczególnie ważnym punktem wycieczki do Niechorza jest urocza latarnia morska. Mimo, że na jej szczyt prowadzi aż 210 schodów, warto się tam wdrapać, gdyż widok zapiera dech w piersiach. Można podziwiać panoramę okolicy i obserwować uroki Morza Bałtyckiego. Co ciekawe, latarnia zajmuje drugie miejsce nad Bałtykiem pod względem wielkości. Historycznie została częściowo uszkodzona podczas II wojny światowej, jednak udało się ją odbudować i zabezpieczyć.
Dodatkową atrakcją dla tych, którzy są dociekliwi, jest Park Miniatur Latarni Morskich na ulicy Ludnej 16. Można tam zobaczyć resztę latarni u wybrzeża Morza Bałtyckiego w skali od 1:10.
Kolejnym punktem na liście do zobaczenia może być Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajdujące się na ulicy Bursztynowej 28. Może nie każdy jest wielkim fanem rybołówstwa, ale z pewnością odwiedzających zachwyci wejście do tego miejsca. Tworzy je przepołowiona łódź rybacka, można tam zrobić bardzo ciekawe zdjęcia. Dzieci zainteresują eksponaty urządzeń do łowienia ryb oraz archiwalne zdjęcia.
Atrakcje dla dzieci
Jeśli już mowa o dzieciach, Niechorze jest idealnym miejscem aby zaobserwować wspaniałe, barwne stworzenia jakimi są motyle. Motylarnia na ulicy Polnej 30 (zaraz obok latarni morskiej), posiada hodowlę egzotycznych motyli. Równie egzotyczne są ich nazwy, takie jak Niebieski Tygrys, czy Papierowy Latawiec. Warto wiedzieć, że wystawa jest czynna tylko w miesiące letnie. Bilety do motylarni kosztują niewiele, a najmłodsi odwiedzający – do lat 3 – wchodzą nieodpłatnie.
Jezioro Liwia Łuża
Na koniec warto wspomnieć o Jeziorze Liwia Łuża. Mimo, że dzieli je od morza tylko 300 metrów, jest ono bardzo płytkie (około 1 metra), przez co roślinność w nim jest bardzo charakterystyczna. Przeważają tam głownie trzciny. Jeżeli chodzi o zwierzęta, wylęgają się tam dzikie łabędzie. W związku z tym utworzono tam w 1959 roku rezerwat ornitologiczny.
Wspomniane atrakcje warto rozłożyć w czasie i zarezerwować nieco dłuższy pobyt w Niechorzu. Szczególne zainteresowanie wśród turystów budzi całoroczna Tawerna pod Wodnikiem. Znajduje się blisko punktów turystycznych, jak i niedaleko od morza. Eleganckie pokoje hotelowe w przystępnych cenach zaskoczą najbardziej wymagającą rodzinę. Niezapomniane chwile można wspominać na dużym tarasie z widokiem na morze. Tawerna – jak sama nazwa mówi – kusi wachlarzem wykwintnych potraw, ale o tym poniżej.
Niechorze – restauracja
Jedną z najbardziej znanych i polecanych restauracji w Niechorzu jest niewątpliwie Tawerna pod Wodnikiem. Po intensywnym zwiedzaniu lub całodziennym opalaniu znajdziemy tutaj mnóstwo przysmaków, nawet dla najbardziej wymagających. Oprócz smażonej ryby, restauracja Niechorze oferuje autorskie dania:
- z makreli,
- łososia,
- flądry,
- dorsza,
- szprotki
Ale to nie koniec – owoce morza takie jak krewetki czy homary również są w menu. Dla zwolenników innych kuchni, Tawerna pod Wodnikiem oferuje pizzę, rozmaite mięsa, sałatki i desery. Dla dorosłych – drinki, piwo, wina (w okresie jesienno-zimowym grzaniec).
Wnętrze Tawerny urządzone jest w marynistycznym stylu, typowym dla Pomorza Zachodniego. Każdy jest tutaj mile widziany, pary, rodziny z dziećmi, a także większe grono, gdyż organizowane są tutaj imprezy okolicznościowe. Atmosfera tworzona przez obsługę i wykwintne dania szefa kuchni sprawiają, że można się tu poczuć jak w domu. Jest to strefa relaksu, dobrego gustu i wspaniałego smaku. Dodatkowo można tutaj zostać na dłużej i skorzystać z komfortowej bazy noclegowej blisko morza.