Zawory elektromagnetyczne znajdują zastosowanie w różnorodnych instalacjach. Zarówno ich budowa jak i działanie są bardzo proste, jednakże właściwe funkcjonowanie zależne jest od kilku aspektów. Najważniejszy jest prawidłowe dobranie zaworu, które uwzględni parametry takie jak: rodzaj medium, wartość zasilającego napięcia, jak również rodzaj układu,w którym będzie zastosowany. Nie mniej istotną sprawą jest również kwestia odpowiedniego montażu.

Instalowanie zaworów elektromagnetycznych

Najlepszej klasy zawory elektromagnetyczne, w całości spełniające wytyczne wymagane przy instalacji, będą nieefektowne jeśli będą zamontowane w nieodpowiedni sposób. Szczególną uwagę należy więc zwrócić na to, by instalacja przebiegała prawidłowo, analogicznie z zaleceniami producenta, jak również ze sztuką tworzenia danych instalacji.

Istotną kwestią jest to, że zawory elektromagnetyczne są jednokierunkowe. Z tego względu najważniejsze jest to, by zawór zamontować we właściwym kierunku. Błąd popełniony w tym zakresie, będzie skutkował tym, iż zawór nie będzie działać w odpowiedni sposób. W celu redukowania takich pomyłek należy kierować się strzałką, która widoczna jest na korpusie wszystkich zaworów, wskazując tym samym kierunek przepływu.

Kolejną ważną sprawą, którą należy mieć na uwadze, jest możliwe optymalna redukcja uderzeń hydraulicznych, będących normalnym zjawiskiem w systemach o tak dużej prędkości przepływu. By je możliwe jak najbardziej wyeliminować użyć należy zaworu redukcyjnego, ewentualnie, o ile to możliwe, zwiększyć średnicę rur. Jest to istotne, ze względu na to, iż optymalna eliminacja uderzeń hydraulicznych, zwiększa szansę dla trwałości samego zaworu, jak również skutecznego działania całej instalacji.

Testowanie instalacji

Zawór elektromagnetyczny zainstalowany być powinien do rur przyłączeniowych. Te z kolei powinny być możliwe sztywno zamontowane względem elementów stałych. Skutkuje to zwiększeniem zarówno sprawności jak i trwałości całego układu. Po tym jak zawór zostanie zamontowany niezbędną kwestią jest wykonanie próby szczelności. Jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek niedociągnięcia w tym momencie bowiem najlepiej można je skorygować i wyeliminować.

W momencie gdy instalacja będzie zakończona będzie to niestety o wiele bardziej skomplikowane. Po stwierdzeniu prawidłowości szczelności, można przejść do dokręcania zaworu. To z kolei powinno przebiegać przy zastosowaniu siły kontrolującej. Przed ostatecznym zamontowaniem zaworu, niezbędne będzie jeszcze przepłukanie całej instalacji. Znajdujące się w niej jakiekolwiek cząstki stałe mogłyby uszkadzać części zaworu, a to skutkować mogłoby obniżeniem sprawności jego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj