Kot żyjący na wsi chadza własnymi drogami i jest odważny. Dlatego poradzi sobie w każdej sytuacji. Natomiast koty, które wychowują się w mieszkaniu, rzadko albo wcale nie wychodzą na dwór. Jak więc mają załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne? Odpowiedź na to pytanie zna każdy właściciel tych czworonogów. Korzystając oczywiście z tak zwanej kuwety.
Kuweta dla kota – czym kierować się przy wyborze?
Kuwety dla kota, czyli inaczej mówiąc – toalety, dostępne są w wielu sklepach internetowych w kilku rodzajach. Stanowią one nie tylko spore ułatwienie dla zwierzaków, ale również dla samych właścicieli. Dzięki kuwetom, futrzaki nie napaskudzą w łóżku, na meblach, na podłodze czy w jakimkolwiek pomieszczeniu w całym domu. Nie będzie też odczuwany żaden przykry zapach.
Przy wyborze takich produktów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sam materiał, z jakiego są wykonane. Najtańsze, czyli plastikowe, co prawda mogą się szybko porysować, ale można je dostać w ciekawych, niezwykle oryginalnych kształtach i bez problemu wymieniać w razie uszkodzenia.
Bardziej trwała jest za to kuweta dla kota ceramiczna. Ona na sto procent nie pęknie. Jednak pod warunkiem, że nie spadnie z bardzo dużej wysokości. Istotny będzie również typ zamknięcia. W tym przypadku dobre okażą się kuwety dla kota otwarte, bo nie ograniczają one ruchów zwierzęcia. Z kolei zamknięte, przeznaczone dla futrzaków bardziej czystych, mają czasem zamontowane drzwiczki i stanowią skuteczne rozwiązanie np. dla rozsypującego się żwirku.
Duża czy mała kuweta dla kota?
Rodzą się jeszcze tutaj dwa pytania. Po pierwsze: czy potrzebna jest duża kuweta dla kota? A po drugie: czy faktycznie rozmiar ma znaczenie? Odpowiedź będzie uzależniona od charakteru naszego zwierzęcia, a także od jego wieku, samej kondycji, a nawet rasy. Ale najczęściej warto zdecydować się na wybór dużej kuwety (szczególnie, kiedy mruczek jest dobrze odżywiony oraz wyrośnięty). Wtedy nie będziemy musieli wymieniać ją wiele razy na nową. Pupil bez problemu się do takiej toalety przyzwyczai. Będzie ona jego własną „świątynią dumania”. Oczywiście, im większa kuweta dla kota, tym jej cena również wzrośnie. Mala kuweta dla kota będzie zdecydowanie tańsza.
Gdzie postawić kuwetę dla kota?
Na sam koniec tego artykułu warto dowiedzieć się jeszcze, gdzie taka duża kuweta dla kota albo nieco mniejsza powinna być umieszczona. Niektórzy powiedzą zapewne, że wszędzie. Ale to jest nie takie oczywiste, jak się może wydawać. Absolutnie nie może ona stać np. w ciągu komunikacyjnym, a więc tam, gdzie ciągle chodzą i hałasują domownicy (szczególnie dzieciaki). Kot nie lubi bowiem, jak się mu przeszkadza w jego intymnych czynnościach. Dlatego jego toaleta musi znaleźć się w jakimś ustronnym, cichym i spokojnym miejscu. W takim, aby futrzak miał do kuwety ułatwiony dostęp i zdążył dobiec w celu załatwienia potrzeby fizjologicznej.