Zapisanie się na kurs prawa jazdy, to najczęściej pierwsza poważana decyzja po ukończeniu pełnoletności. Posiadanie uprawnień do kierowania samochodem osobowym to marzenie wielu Polaków. A jest to tylko jedna z kilkunastu kategorii prawa jazdy, które można zdobyć.  Uprawniają do prowadzenia różnych typów pojazdów. Jakie kategorie warto zdobyć i w czym pomogą jazdy doszkalające?

Egzamin na prawo jazdy – jak się do niego przygotować?

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy polega między innymi na wzięciu udziału w odpowiednim kursie przygotowawczym. Takie kursy są organizowane przez szkoły nauki jazdy. Zakres materiału oraz ćwiczenia praktyczne dostosowane są pod konkretną kategorię. Nauka jazdy Częstochowa oferuje różnego rodzaju szkolenia. Najpopularniejsze obejmują trzy kategorie:

  • kat b, która uprawnia do poruszania się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t, motorowerami, traktorami, a od niedawna również motocyklami o pojemności do 125ccm. Kategoria ta jest najbardziej popularna, a jej posiadanie jest konieczne do prowadzenia samochodów osobowych.
  • kat a, uprawniająca do poruszania się wszelkimi typami motocykli oraz motorowerami
  • kat c, która między innymi pozwala na prowadzenie pojazdów pojazd samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, (za wyjątkiem autobusów).

W szkołach nauki jazdy organizowane są również kursy pozwalające na zdobycie uprawnień także w innych kategoria.

Jeśli wymagana prawem liczba godzin szkolenia to za mało, aby kursant poczuł się pewnie za kierownicą? Jazdy doszkalające

Zdobycie odpowiedniej kategorii prawa jazdy wymaga spełnienia określonych prawem warunków. Należą do nich między innymi odpowiedni wiek kandydata, odbycie szkolenia w szkole jazdy i zdaniu egzaminu państwowego. Przepisy określają, jak powinien wyglądać taki kurs. W przypadku prawa jazdy kategorii b, wymaga się udziału w 30 godz. wykładów i 30 godz. praktyki. Niektórym kursantom wspomniane 30 godz. za kierownicą pod okiem instruktora może nie wystarczyć, by pewnie podejść do egzaminu.

Dlatego szkoły nauki jazdy proponują wykupienie jazd doszkalających. Takie godziny za kierownicą pod opieką instruktora świetnie sprawdzą się również w przypadku osób, które zdały egzamin na prawo jazdy, ale z różnych powodów przestały prowadzić samochód. W ten sposób mogą przypomnieć sobie zdobyte umiejętności i znów poczuć się pewnie w roli kierowcy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj