Zwyżki to szeroka grupa maszyn umożliwiających bezpieczne przenoszenie materiałów na różne wysokości. Zalicza się do niej podesty ruchome nożycowe, przegubowe i masztowe oraz ładowarki teleskopowe. Które z nich wykorzystywane są w gospodarstwach rolnych i do jakich prac się przydają?

Zwyżki kojarzone są głównie z branżą budowlaną. To na placach budowy najczęściej można zobaczyć podnośniki koszowe, podesty ruchome masztowe i inne maszyny umożliwiające transport towarów, sprzętów oraz ludzi na różne wysokości. Najczęściej, ale nie tylko, ponieważ zwyżki wykorzystuje się także w kopalniach, w portach lotniczych i morskich, w magazynach, przy wycince drzew i pielęgnacji zieleni miejskiej oraz przy montażu reklam wielkoformatowych. Chętnie kupują je lub wynajmują w ramach najmu długoterminowego również osoby prowadzące gospodarstwa rolne. Jakiego typu sprzęt do pracy na wysokości przydaje się w rolnictwie?

Zwyżki w rolnictwie

Przede wszystkim ładowarki teleskopowe. Ładowarki zaliczane są do wózków widłowych specjalizowanych. Dzielą się na dwie kategorie: ładowarki teleskopowe proste oraz ładowarki teleskopowe obrotowe. Proste nazywane inaczej sztywnymi mają nieruchomą kabinę i mogą podnosić ładunki o bardzo dużej wadze – nawet kilkanaście ton naraz. W obrotowych kabina operatora wraz z ramieniem obraca się o 360 stopni. Tego typu maszyny doskonale sprawdzają się w niewielkich, wąskich przestrzeniach, bo rozstawia się je raz i przenosi ładunki np. z jednej strony na drugą. Wyróżnia je także duża maksymalna wysokość podnoszenia, co ma znaczenie przy prowadzeniu niektórych prac.

zwyzki-03.jpeg

Gdzie kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe? Dystrybuuje je m.in. firma Riwal, która od 2008 roku proponuje swoim klientom maszyny producentów takich jak JGL, Magni, Genie, Dino czy Holland Lift. Pełną ofertę znajdziecie tu: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Dlaczego ładowarki to maszyny uniwersalne?

Dlaczego to właśnie ładowarki teleskopowe znajdują zastosowanie w gospodarstwach rolnych? Ponieważ da się do nich dokupić osprzęt dodatkowy, który umożliwia zmianę funkcjonalności tych maszyn. O jakim osprzęcie mowa? W rolnictwie przydają się widły klasyczne, obrotowe lub przesuwne o udźwigu do 16 ton, łyżki o różnej pojemności, chwytaki np. do bel siana, platformy robocze pozwalające na prowadzenie prac renowacyjnych na dużej wysokości, nabijanie klimatyzacji czy czyszczenie rynien, a także zamiatarki, kosiarki oraz pługi.

Dzięki tym dodatkowym elementom ładowarki teleskopowe zapewniają szybki załadunek palet, balotów słomy lub siana o dużej wadze i rozmiarach, sypkiej paszy albo obornika, który przy wykorzystaniu maszyny można od razu rozrzucić. Oprócz tego można ich użyć do odśnieżania dróg i podjazdów na terenie gospodarstwa lub do spychania ziemi, wysłodków czy piasku w jedno miejsce.

Coraz częściej mówi się, że ładowarki teleskopowe mogą zastąpić ciągniki. Rzeczywiście modele z napędem na cztery koła sprawdzają się przy pracach wykonywanych zazwyczaj z użyciem ciągnika, a w niektórych sytuacjach radzą sobie nawet lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że ciągniki mają zdecydowanie większą moc silnika niż ładowarki, dlatego czasami okazują się niezbędne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj