Ćwiczenia na siłowni robią się z roku na rok coraz popularniejsze. Szczególnie duże zainteresowanie siłownie przeżywają na początku roku kalendarzowego, gdy wiele osób stara się zrealizować swoje noworoczne postanowienia lub też na wiosnę, gdy desperacko próbuje się zrzucić zbędne kilogramy. Niestety obie te grupy mało wiedzą na temat tego, jak się na siłowni powinno ćwiczyć. Jakie są zatem najlepsze ćwiczenia na siłowni, które przyniosą najlepsze efekty?

Jak można ćwiczyć na siłowni?

Wiele osób przed pierwszym pojawieniem się na siłowni dość dobrze się do tego przygotowuje. Z tego też powodu często kupowane są specjalne buty sportowe męskie lub damskie, odpowiednie koszulki sportowe czy też spodenki. Oczywiście obowiązkowo kupuje się także torbę na siłownię.

Są to rzecz jasna bardzo ważne sprawy związane z rozpoczęciem chodzenia na siłownię, lecz nie można zapominać również o tym, że na początku powinno się określić to, co chce się na niej osiągnąć. Jak bowiem można się łatwo przekonać, nie ma jednego w pełni uniwersalnego zestawu ćwiczeń, które można wykonywać na siłowni. Jeśli chce się ćwiczyć efektywnie, trzeba podjąć decyzje, czy mają to być ćwiczenia ukierunkowane na utratę wagi, czy też na budowę masy mięśniowej i ogólny rozwój. W zależności od obranego kierunku ćwiczenia powinny wyglądać nieco inaczej.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z siłownią, to zdecydowanie najczęściej motywatorem takich działań jest chęć zbudowania masy mięśniowej, poprawienia swojej kondycji oraz oczywiście wyglądu. Jakie ćwiczenia powinny być w tym celu wykonywane?

Jeśli chce się zdobyć szybko, bezpiecznie i efektywnie masę mięśniową, trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia powinny opierać się na metodzie obwodowej. Co to oznacza? Każdego dnia na siłowni powinno się realizować ćwiczenia poszczególnych partii mięśni jedna po drugiej. Oznacza to, że w ciągu jednego pobytu na siłowni powinno się ćwiczyć wybrane grupy mięśni. O jakich konkretnie mowa? Przede wszystkim zwrócić tu trzeba uwagę na klatkę piersiową, bicepsy, tricepsy, czy też na barki oraz oczywiście na brzuch i nogi. W zależności od stopnia zaawansowania, zdobytej już siły oraz doświadczenia, trening poszczególnych partii mięśni powinien być realizowany na maszynach, lub też na wolnych ciężarach, czyli np. ze sztangami i hantlami.

Ćwiczenia na odchudzanie?

Oczywiście nie każdy udaje się na siłownię w celu zdobywania nowej masy ciała w postaci mięśni. Wiele osób chcę osiągnąć wręcz odwrotny rezultat, czyli stracić zbędną masę ciała w postaci tłuszczu. Oczywiście ćwiczenia w tym wypadku powinny wyglądać zdecydowanie inaczej.

Jeśli komuś zależy na tym, aby zgubić na siłowni zbędne kilogramy, powinien skupić się na ćwiczeniach z szeroko pojętego działu ćwiczeń aerobowych. Mowa tu jest przede wszystkim o bieganiu na bieżni, jeździe na rowerku elektrycznym, czy też korzystaniu z innych maszyn takich jak orbitrek, czy też stepper. Oczywiście rewelacyjnie sprawdzają się w tym wypadku również ćwiczenia ze znacznie prostszymi przyrządami takimi jak skakanka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj