W Wielkopolsce podobnie jak w innych regionach kraju, rynek fotowoltaiki w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. W powiecie tureckim, w miejscowości Brudzew, powstała największa w  Polsce elektrownia słoneczna, która stopniowo zastępuje elektrownię Pątnów – Adamów – Konin, dotychczas największego producenta energii w regionie. Inwestycja jest symbolem przemian w energetyce i odchodzenia od energii pozyskiwanej ze źródeł kopalnych, w tym wypadku z węgla brunatnego, na rzecz odnawialnych źródeł.  Ferma zielonej energii z Brudzewa zajmuje powierzchnię ok. 100 ha i składa się z ponad 150 tys. modułów i w najbliższych latach planowana jest jej dalsze rozbudowa.

Fotowoltaika – ciekawa alternatywa dla inwestorów indywidualnych

Fotowoltaika w Wielkopolsce to nie tylko duże inwestycje o charakterze przemysłowym. Prężny rozwój przeżywa również rynek klientów indywidualnych. Rządowe i samorządowe programy wspierania inwestycji w przyjazne dla klimatu źródła energii, stanowią z pewnością element zachęty dla wielu właścicieli domów. Pomimo ograniczenia wysokości dofinansowania indywidualnych instalacji z rządowego programu „Mój prąd” z 5 tys. do 3 tys., jak również niewydolności energetycznych sieci przesyłowych, panele fotowoltaiczne Poznań  są coraz częściej spotykane.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy?

Aby zaspokoić zapotrzebowanie, lawinowo powstają nowe podmioty, które oferują wsparcie doradcze oraz pomoc w procesie projektowania i wykonania instalacji przydomowej. Firmy pomagają również w przygotowaniu dokumentacji do zakładów energetycznych, w uzyskiwaniu kredytów oraz wnioskowaniu o dotacje. Jednak przy wyborze wykonawcy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, aby inwestycja przyniosła oczekiwany rezultat i nie stała się przyczyną bólu głowy i kłopotów z nierzetelnym wykonawcą. Kluczowe przy wyborze wykonawcy są m.in. kompleksowa obsługa i gwarancja. Niektóre firmy już dziś oferują 20-o letnią gwarancję na instalację. Niemniej ważny jest serwis, na wypadek awarii, dlatego warto wybrać lokalny podmiot lub firmę, która w Wielkopolsce ma przedstawicielstwo. Zanim klient podejmie decyzję o wyborze wykonawcy i zdecyduje się na zainwestowanie niemałych pieniędzy, powinien zrobić podstawowe rozeznanie rynku. Wypadałoby, aby research  uwzględniał nie tylko podmiot świadczący usługę, ale również oferowane produkty. Inwestycja średnio zwraca się po około 7-8 latach, dlatego wybór dobrych jakościowo paneli, inwerterów i innych elementów instalacji jest bardzo ważny.

Kilkukrotne podwyżki cen energii w ostatnich latach sprawiły, że inwestycja w przydomowe elektrownie fotowoltaiczne, wydaje się sensownym rozwiązaniem, nie tylko dla inwestora prywatnego, ale również dla biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj