W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć chwile na regularne obcowanie z przyrodą. A może jest to duży błąd i trzeba to zmienić? Od zawsze jest wiadome, że spacerowanie po otoczeniu drzew wpływa na nas korzystnie. Niemniej jednak dopiero od niedawna zaczęto badać na czym ów korzystny wpływ dokładnie polega.

Zalety leśnego spaceru

Spacerowanie po lesie korzystnie wpływa na działanie układu sercowo-naczyniowego. Spacer w otoczeniu zieleni powoduje również spadek ciśnienia tętniczego. Przebywając w otoczeniu lasu warto wykorzystywać czas aktywnie. Aktywność ruchowa taka jak szybki spacer czy bieganie, stanowi profilaktykę wielu chorób. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu II, polepsza się praca układu immunologicznego, a nawet zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka.

Przebywając w lesie jesteśmy poddawani ekspozycji na promienie słoneczne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie pod wpływem promieniowania UV, w naszej skórze z 7-dehydrocholesterolu, powstaje kalcyferol, czyli… witamina D3! Jest to niezwykle ważna substancja dla naszego funkcjonowania. Odgrywa ona ogromną rolę głównie wspomagając nasz układ kostny, ale również wzmacnia odporność oraz obniża stan zapalny w przewlekłej niewydolności serca.

Obcowanie z leśną florą i fauną stało się niezwykle modne w Japonii już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zaczęto tam zalecać „kąpiele leśne”, jak tłumaczy się japońskie określenie spacerów po lesie – shinrin-yoku. Każdy z nas doskonale wie jak pachnie las. Ten niepowtarzalny orzeźwiający zapach jest wywoływany między innymi przez terpeny oraz fitoncydy. Przyjrzyjmy się tym drugim. Fitoncydy są to roślinne substancje chemiczne mające działanie bakteriostatyczne i grzybobójcze. Drzewa, podobnie jak ludzie, chronią się przed niechcianymi patogenami. Spędzając czas w ich towarzystwie jednocześnie pobieramy dobre dla nas związki chemiczne wytwarzane przez rośliny. To właśnie z tego powodu mieszkańcy Japonii zalecają powolne, głębokie oddychanie podczas leśnych spacerów.

Jak las wpływa na naszą psychikę?

Na polepszenie samopoczucia nie trzeba chodzić z głową w chmurach, wystarczy z głową wśród drzew. Spacer po leśnych dróżkach istotnie obniża poziom stresu, lęku i apatii, poprawiając samopoczucie. Opiera się to na tym, że podczas takiego spaceru, spada poziom tzw. hormonów stresu w naszym ciele. Hormonami tymi jest adrenalina, noradrenalina i kortyzol wydzielane przez gruczoły nadnerczy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie samo przebywanie w lesie obniża poziom stresu. Spacerowi takiemu powinno towarzyszyć „wyłączenie się”. Przede wszystkim nie wolno wtedy myśleć o pracy, kłopotach, a smartfon (najlepiej wyłączony) powinien znajdować się głęboko w plecaku. Przychodząc do lasu warto również pamiętać o celu naszej „wizyty”- o chęci odpoczynku i psychicznego ukojenia.

Obserwacja roślin i zwierząt pozwala uwolnić się od myśli dnia codziennego związanych z pracą, obowiązkami czy nauką. dobry wpływ na nasz ośrodkowy układ nerwowy, a więc i na nasze samopoczucie ma barwa zielona, której oczywiście w lesie nie brakuje. Kolor zielony pozwala uspokoić się oraz oderwać myśli od przygnębiających spraw. Poprzez to nasza późniejsza praca czy studiowanie może być dużo bardziej efektywniejsza.

przechadzanie się po leśnych ścieżkach przynosi równie dobre efekty w samopoczuciu i zdrowiu dzieci jak u ich rodziców. Oprócz tego, badania potwierdzają, że obcowanie z natura we wczesnym okresie życia, skutkuje poszanowaniem dla niej przez resztę życia. Spacer w leśnym otoczeniu z rodzicami to również bardzo dobra okazja, do poznawania świata biologii (łac. bios- życie, logos- nauka, słowo).

Co najmniej dwie godziny dziennie, to optymalny czas jaki według uczonych, powinniśmy przeznaczyć na przebywanie w lesie. Mając jednak na uwadze realia życia codziennego zaleca się przybywanie w lesie przez przynajmniej 20 minut (WHO zaleca minimum 150 minut tygodniowo).

Nie ma wątpliwości- las nas leczy! Czas wykorzystać plusy, które niesie za sobą przebywanie w jego otoczeniu. 30 procent powierzchni naszego kraju to lasy. Bez wątpienia każdy znajdzie miejsce do spacerowania dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here