W ostatnich latach rośnie świadomość tego, jak ważna jest dbałość o zęby. I nie chodzi tylko o codzienną higienę i regularne kontrole u lekarza stomatologa celem zapobiegania i leczenia próchnicy oraz chorób dziąseł. Coraz więcej ludzi zwraca również uwagę na nieprawidłowości zgryzu, które miewają negatywny wpływ na zdrowie – choćby  na mówienie, gryzienie, czy stawy skroniowo-żuchwowych.

Kiedy warto pomyśleć o wizycie w klinice ortodontycznej?

Jeśli dziecko regularnie uczęszcza na wizyty kontrolne do lekarza stomatologa, łatwiej wtedy wyłapać potencjalne zagrożenie wadami zgryzu. Coraz więcej dzieci trafia na leczenie ortodontyczne w momencie, gdy jest to najbardziej wskazane – czyli w okolicy 7. roku życia. Ortodonta może wtedy wstępnie określić zagrożenie konkretną wadą zgryzu,  np. przodozgryzem czy zgryzem krzyżowym.

Już sami rodzice mogą – na podstawie obserwacji – ocenić, czy w ustach dziecka nie dzieje się nic niepokojącego. Warto zwracać uwagę na to, czy dziecko:

  • nie oddycha zbyt często przez usta,
  • nie obgryza ołówków, kredek i innych tego typu przedmiotów
  • nie ma wady wymowy (na problemy ze zgryzem powodującym taki problem może zwrócić uwagę także logopeda)
  • nie zgrzyta zębami
  • nie ma trudności z utrzymywaniem zamkniętych ust
    między zębami nie ma niepokojących przerw.

Na niektóre niepokojące zjawiska dotyczące zębów mogą też zwrócić uwagę np. lekarze pediatrzy.

Zauważenie problemu to dopiero pierwszy krok. Kolejnym właściwym będzie odpowiednia klinika ortodontyczna. I do tyczy to zarówno dziecka, jak i osoby starszej, która zdecyduje się podjąć kroki w kierunku poprawy stanu swojego zgryzu.

Czy ortodonta pomoże nadrobić zaniedbania z przeszłości?

Do lekarzy ortodontów zgłasza się na pierwszą wizytę coraz więcej nastolatków i osób w wieku dorosłym. Przyczyn tak późnego rozpoczęcia potencjalnego leczenia zgryzu bywa sporo. Nie zawsze jest to niedopatrzenie, ale często brak świadomości, że coś ze zgryzem jest nie tak. Czasem do pewnego wieku wszystko wydaje się być w porządku, ale później może wystąpić:

  • przedwczesna utrata zębów mlecznych (próchnica, wypadek powodujący wcześniejszą utratę części uzębienia), co miewa negatywny wpływ na właściwe wyrastanie zębów stałych
  • przedwczesna utrata niektórych zębów stałych i alokacja pozostałych zębów
    przedwczesne wyrastanie niektórych zębów stałych, gdy w dziąśle tkwią jeszcze solidnie zęby mleczne
  • wypadki negatywnie odbijające się na kościach twarzy oraz na stawach skroniowo-żuchwowych.

Pozostała część przypadków to po prostu wcześniejsze zaniechanie leczenia, spowodowane jednak różnymi czynnikami, w tym brakiem środków finansowych. Po pomoc do ortodonty warto udać się jednak niezależnie od wieku, zwłaszcza gdy wada zgryzu zaczyna powodować coraz dokuczliwsze objawy, jak narastający bruksizm lub bóle w stawach skroniowo-żuchwowych.

Dlaczego dbanie o zgryz jest tak istotne w dbaniu o zęby?

Niewłaściwy zgryz może powodować szybsze ścieranie się zębów, a więc ich mechaniczne uszkodzenie, nocne zgrzytanie zębami oraz brak możliwości dobrej wymowy i prawidłowego rozdrabniania pokarmów. Dlatego właśnie warto udać się do lekarza ortodonty, jak tylko ma się ku temu możliwość, aby podjąć odpowiednie leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj