Sygnaliści to termin, który dotychczas nie był zbyt często używany w Polsce. Chodzi o osoby, które widząc bezprawne działania w przedsiębiorstwach, podejmują działania zapobiegawcze. Sygnalistą może zostać każdy z nas, wystarczy że chociażby zgłosimy do inspekcji pracy przypadki mobbingu lub wykorzystywania pracowników w firmie, gdzie pracujemy. Jednak wiele osób obawia się tego zrobić, ponieważ uważa że spotkają je za to negatywne konsekwencje. Czy ochrona sygnalistów w Polsce jest wystarczająco dobra, by można było bez obaw zgłaszać takie sytuacje do służb państwowych?
Zapewnienie anonimowości
Przede wszystkim gdy idziemy zgłosić jakiekolwiek niewłaściwe działanie pracodawcy, które wyczerpuje znamiona przestępstwa zgodnie z kodeksem karnym, musimy podać służbom swoje dane. Do niedawna sytuacja wyglądała tak, że informacje te trafiały do akt sprawy, jeżeli ta znalazła się w sądzie. Ponieważ z aktami sprawy może zapoznać się każda strona, nasze imię i nazwisko, a także adres zamieszkania mógł zostać poznany przez oskarżonych. Ochrona sygnalistów wprowadzona w ostatnich latach do krajowego porządku prawnego, pozwala na utajnienie tych informacji. Wobec tego osoby, przeciwko którym będzie toczyć się postępowanie na policji, w prokuraturze, w inspekcji pracy czy przed sądem, nie mają możliwości by poznać naszą tożsamość i wobec tego przeprowadzić działania odwetowe. Tymi mogłoby być na przykład zwolnienie dyscyplinarne z pracy, a czasami nawet działania wykraczające poza same przedsiębiorstwo, z czynami przestępczymi włącznie. Dzięki ochronie sygnalistów takie sytuacje nie mają już szansy się zdarzyć.
Pomoc prawna dla sygnalisty
Jeżeli widzimy sytuację, która powinna zostać zgłoszona do odpowiednich organów ścigania, natomiast obawiamy się że zrobimy coś nie tak i w ten sposób ujawnimy swoją tożsamość, warto skorzystać z pomocy prawnej. Bardzo wiele kancelarii adwokackich oferuje ochronę sygnalistów, przeprowadzając w ich imieniu całą procedurę zgłaszania przestępstw. W ten sposób każda osoba może być pewna, że nie popełni żadnego błędu i dopełni wszelkich formalności, które będą niezbędne do ochrony jej tożsamości. Jeśli więc zauważyliśmy mobbing w swoim zakładzie pracy, wykorzystywanie pracowników, pomniejszanie wynagrodzeń, groźby karalne, a boimy się samodzielnie zgłosić do organów ścigania, koniecznie odwiedźmy dobrego prawnika. Ochrona sygnalistów jest w dzisiejszym systemie prawnym jak najbardziej możliwa, a współpracując z radcą prawnym wykorzystamy wszelkie przysługujące nam przepisy prawa.