Reklamówek, woreczków, czy torebek foliowych używa się na co dzień. Wynika to choćby z tego, że są one wygodne i praktyczne. Wiedzieć, jednak trzeba, że wszelkiego rodzaju opakowania foliowe produkowane są z różnych materiałów. Wyróżnić można różne tworzywa sztuczne, a każde z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Co zatem warto wiedzieć o foliowych opakowaniach i czy są one bezpieczne?

Z czego produkowane są opakowania foliowe?

Dla większości osób wszystkie opakowania wykonane z folii są takie same. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Produkowane są one bowiem z różnych materiałów. To, z jakiego konkretnie tworzywa wykonane jest dane opakowanie, dowiedzieć można się znajdując na nim odpowiednie oznakowanie. Mowa tu o symbolu w kształcie trójkąta, w którym znajduje się cyfra. Każda cyfra oznacza inny rodzaj tworzywa sztucznego. Zatem, 1 to materiał PET, 2 – HDPE, 3 – PCV, 4 – LDPE, 5 – PP, 6 – PS, a 7 to inne tworzywa. Czy to, z jakiego tworzywa wykonane są opakowania foliowe, ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Każdy z tych materiałów to inne związki chemiczne. Oznacza to, że różnią się one swoimi właściwościami. Część z nich nadaje się choćby do przechowywania żywności, a część nie.

Foliowe opakowania a bezpieczeństwo

Wiele osób popełnia duży błąd, nie zwracając uwagi na to, z jakich opakowań foliowych korzysta. Błędem jest też sądzenie, że wszystkie opakowania wykonane z tworzyw sztucznych są szkodliwe i w ogólne nie powinno się z nich korzystać. Opakowania foliowe są jak najbardziej bezpieczne. Ważne jest tylko z jakiego tworzywa są wykonane. Najbezpieczniejsze są opakowania wyprodukowane z materiałów HDPE oraz PP. Można w nich bez obaw przechowywać żywność. Takie opakowania nadają się również ponownego użycia. Do bezpiecznych zaliczyć można także opakowania wykonane z materiału LDPE. Do opakowań, których na pewno nie można stosować do przechowywania żywności, są te oznaczone cyfrą 7.

Co jeszcze należy wiedzieć o opakowaniach foliowych?

Jak zatem widać, opakowań foliowych nie trzeba się obawiać. Istotne jest po prostu to, aby wybierać te właściwe. Wspomnieć jeszcze trzeba o innych rodzajach tworzyw, z których produkowanie są foliowe opakowania. Przykładowo te wykonane z materiału PET nie nadają się do przechowywania żywności oraz gorących napojów. Opakowania z PET nie nadają się również do ponownego zastosowania.

Stosując się do powyższych informacji, nie trzeba obawiać się korzystania z foliowych opakowań. Wręcz przeciwnie, jeśli wybierze się dobry produkt, to można być pewnym, że przechowywana w nich żywność jest bezpieczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here