Oleje roślinne można podzielić nie tylko ze względu na główny składnik, z którego zostały przygotowane, ale także ze względu na ogólne przeznaczenie. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że istnieją rodzaje olejów roślinnych, które powinny być stosowane jedynie do sałatek oraz innych potraw niepoddawanych obróbce termicznej. Jeśli więc poszukujemy oleju przeznaczonego do smażenia, najbezpieczniej jest wybrać olej rzepakowy. Jakie właściwości on posiada oraz dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?

Czym jest olej rzepakowy?

Rzepak to roślina z rodziny kapustowatych, która w Polsce i Europie jest uprawiana w odmianie podwójnie ulepszonej, bez GMO. Olej rzepakowy jest pozyskiwany w wyniku tłoczenia nasion mających czarną barwę. Stanowi on bogate źródło kwasów omega 3, 6 i 9 (ok 30%), a także zawiera substancje towarzyszące, m.in. witaminę E i K oraz sterole, które mają silne działanie przeciwutleniające. Wyróżnia się dwa typy oleju rzepakowego: rafinowany oraz tłoczony na zimno.

Zastosowanie oleju rzepakowego

Olej rzepakowy jest ogólnodostępny, a jego cena nie jest wygórowana, wobec czego jest on wykorzystywany przede wszystkim w kuchni. Z jego wykorzystaniem można przygotować nie tylko popularny w Polsce majonez, ale także sprawdzi się przy pieczeniu ciast i innych wypieków. Co więcej, zważywszy na fakt, że olej rzepakowy zawiera znaczną ilość tłuszczów jednonienasyconych, może być on podgrzewany do wysokiej temperatury, ponieważ nie traci swoich właściwości. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki olej do smażenia wybrać – rzepakowy jest najbardziej odpowiednią propozycją.

Olej rzepakowy, a zdrowie

Stwierdzenie mówiące, że olej rzepakowy ma negatywny wpływ na zdrowie, było popularne przez co najmniej kilka lat. Mówiono przede wszystkim o tym, że jest on zanieczyszczony glifosatem, zawiera znaczną ilość tłuszczów trans, a sam rzepak traci większość właściwości w procesie rafinacji. Wiadomo już jednak, że wszystkie te stwierdzenia są mitami, a sam olej rzepakowy jest polecany przez dietetyków i specjalistów od żywienia. W porównaniu do innych olejów roślinnych (np. kokosowego czy słonecznikowego), zawiera on bowiem większą liczbę substancji odżywczych mających korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Może on m.in. pomóc w utrzymaniu „dobrego” poziomu cholesterolu, wspomaga zdrowie oczu i kondycję skóry, a także zapewnia korzyści dla zdrowia serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca. Warto także wspomnieć, że kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 występują w oleju rzepakowym w proporcji 1:2, co nie powinno doprowadzić w organizmie do pojawienia się stanów zapalnych spowodowanych ich nadmiernym spożyciem.

Olej rzepakowy skarbem Europy

Olej rzepakowy przez lata był zastępowany innymi modnymi tłuszczami. Obecnie otrzymał on swoje drugie życie, a coraz większa ilość osób decyduje się na jego popularyzowanie. W tym właśnie celu powstał także projekt „Olej rzepakowy skarbem Europy” (olejrzepakowy.com), którego ambasadorką jest polska aktorka i autorka książek (będąca jednocześnie propagatorką zdrowego żywienia) – Monika Mrozowska. Śledząc przebieg kampanii, konsumenci będą mogli zapoznać się z najistotniejszymi informacjami na temat oleju rzepakowego, dzięki czemu istnieje szansa na podniesienie świadomości społeczeństwa dot. korzyści płynących z jego stosowania, a tym samym – okrzyknięcie go prawdziwym skarbem Europy na szeroką skalę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj