Firmy potrzebujące płytek drukowanych do swoich produktów często decydują się na współpracę z dostawcami, którzy oferują kompleksowe usługi. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób nie tylko oszczędzają czas – kontaktują się z jednym podmiotem zamiast np. z trzema i nie muszą koordynować przebiegu prac tak, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, lecz także pieniądze – m.in. znika konieczności płacenia za transport wrażliwych elementów elektronicznych. Co dokładnie obejmuje kompleksowa produkcja elektroniki i jakie jeszcze zalety wynikają z takiej formy współpracy?

Produkcja elektroniki to proces, który obejmuje wiele etapów. Rozpoczyna się wtedy, gdy składa się zapytanie ofertowe RFQ a kończy w momencie przekazania gotowych płytek PCB lub – w zależności od zakresu działań – ich montażu w urządzeniach docelowych. Są firmy, które decydują się na skorzystanie z usług dostawców niezależnych, ale są też takie, które świadomie wybierają obsługę kompleksową. Czym charakteryzuje się ta druga forma?

Co obejmuje kompleksowa produkcja elektroniki?

Najczęściej producent elektroniki oferujący kompleksową współpracę zajmuje się wytwarzaniem obwodów drukowanych PCB z wykorzystaniem montażu automatycznego powierzchniowego SMT lub montażu ręcznego przewlekanego THT, obsługą elementów elektronicznych, czyli ich kompletacją i w razie potrzeby również magazynowaniem, testowaniem płytek PCB m.in. pod kątem zwarć, przerw w ścieżkach, poprawności ułożenia komponentów i ich wartości, obecności zanieczyszczeń i funkcjonalności obwodów, a także testowaniem gotowych urządzeń.

Poza tym w ramach współpracy można skorzystać również z usług dodatkowych takich jak programowanie, pokrywanie gotowych płytek PCB lakierami lub zalewami zabezpieczającymi czy doradztwo technologów.

Całość odbywa się przeważnie zgodnie ze schematem: sporządzenie dokumentacji, produkcja obwodów drukowanych, dostawa elementów, przeprowadzenie montaży, testowanie płytek PCB, pakowanie i wysyłka. Klientowi po podpisaniu umowy i przekazaniu dokumentacji pozostaje tylko czekać na otrzymanie gotowych produktów.

Jaki polski producent elektroniki oferuje usługi kompleksowe? M.in. firma Printor działająca na rynku od ponad 40 lat: https://printor.pl

Dlaczego warto?

Dlaczego coraz więcej firm szuka producentów zapewniających kompleksową współpracę? Bo, jak wspomniano we wstępie, chcą zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednocześnie nie muszą dbać o dopilnowanie formalności, ustalenia terminów wysyłek i dostaw czy uzgadnianie planów produkcyjnych, bo to leży po stronie producenta i optymalizują koszty operacyjne. Dodatkowo uproszczenie łańcucha dostaw zmniejsza ryzyko uszkodzenia elementów elektronicznych i wpływa na tempo produkcji.

Poza tym kompleksowość działań powoduje, że odpowiedzialność za jakość usług spada na konkretny podmiot. W razie ewentualnych problemów nie trzeba dochodzić, kto i w którym momencie popełnił błąd, tylko zwraca się bezpośrednio do jednej firmy, z którą się współpracowało.

Dlaczego jeszcze warto? Ponieważ producenci elektroniki często w ramach szerokiej oferty zapewniają również konsultacje inżynieryjne i doradztwo zespołu specjalistów, którzy nie tylko mogą wychwycić ewentualne błędy, lecz także zaproponować skuteczniejsze rozwiązania niż te wstępnie planowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here