Nie ulega wątpliwości, że obecność tłuszczu w naszej codziennej diecie jest wręcz kluczowa i wbrew powszechnie panującej opinii, że tłuszcz jest składnikiem, który należy natychmiast ograniczyć, a zdrowie polega wyłącznie na byciu „fit”, należy koniecznie zadbać o jego regularną podaż w każdym posiłku. Tłuszcz to nośnik smaku i energii, a także składnik, bez którego żaden organ naszego organizmu nie będzie prawidłowo funkcjonować. O ile na temat oliwy z oliwek i masła klarowanego powiedziano już naprawdę wiele, o tyle temat oleju rzepakowego wciąż budzi nieco kontrowersji.

Olej rzepakowy jako remedium na zdrowie organizmu

Olej rzepakowy jest źródłem niezwykle cennych kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a mianowicie witaminy A, D, E oraz K, które łącznie wpływają na nasze kości, układ krzepnięcia krwi, układ komórkowy i tym samym regenerację komórek oraz działają antyoksydacyjnie.

Obecne w oleju kwasy Omega 3 to „opatrunek” dla naszego serca, skóry oraz przede wszystkim wsparcie pracy mózgu. Niestety ludzki organizm nie jest zdolny do samodzielnego wytworzenia tych kwasów, a szerokość geograficzna, w której się znajdujemy, znacznie ogranicza syntezę witaminy D, dlatego też tak istotną kwestią jest zbilansowanie naszej diety również pod ich kątem. 

Olej rzepakowy zawiera odpowiednią ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego (omega-6) i alfa-linolenowego (omega-3) w idealnym stosunku 2 : 1, działając antyzapalnie. Pamiętajmy w tym miejscu, że naprawdę bardzo trudno jest uzyskać idealną proporcję kwasów omega 3 do kwasów omega 6, które są wszechobecne w naszej diecie, a których to nadmiar prowadzi do stanów zapalnych w naszym organizmie.

Olej rzepakowy w kuchni

Wciąż jeszcze można spotkać sprzeczne opinie, na temat tego, na którym tłuszczu można smażyć. O ile na temat niektórych tłuszczów było wiele niejasności, o tyle tutaj mamy pewność – rzepakowy olej jest jednym z najlepszych wyborów. Dzięki wysokiej temperaturze dymienia oraz wyjątkowej odporności na występujące podczas obróbki termicznej, zmiany temperatur, mamy pewność, że tłuszcz ten nie zadziała szkodliwie na nasz organizm.

Ważnym aspektem jest tutaj fakt, że olej rzepakowy jest neutralny w smaku i nie zaburzy charakteru naszej potrawy. Miejmy jednak na uwadze, żeby smażenie ograniczyć do maksymalnie 30 min. Co ciekawe, nadmiar oleju rzepakowego z usmażonej potrawy, można odsączyć zdecydowanie łatwiej niż nadmiar innych tłuszczów.

Kuchnia to jednak nie tylko smażenie. Warto dodawać olej rzepakowy do wszelkiej maści sałatek, pieczywa, dressingów, a nawet do pieczenia. W każdej formie sprawdzi się znakomicie, a nasze zdrowie oraz stan cery i paznokci  z pewnością na tym zyskają.

Olej rzepakowy w kosmetyce

Olej rzepakowy to prawdziwy cud kosmetyczny. Z jego pomocą możemy wyczarować kosmetyk do włosów, cery, paznokci, a  nawet całego ciała. Zmieszanie go z cukrem sprawi, że wyjdzie nam rewelacyjny peeling na całe ciało, wtarcie go w suche włosy przed umyciem, nada im blasku oraz elastyczności, zmieszanie z jogurtem naturalnym i miodem odżywi naszą cerę, a rozgrzanie w nim osłabionych paznokci, wzmocni je i utwardzi.

Jeśli nie przykładamy wagi do kwestii zdrowego żywienia, doceńmy olej rzepakowy chociaż za jego wszechstronność i funkcjonalność w wielu dziedzinach naszego życia.

Olej rzepakowy skarbem Europy

Tym hasłem zatytułowano zaplanowaną na lata 2020-2022 kampanię, współfinansowaną z funduszy unijnych, a mającą na celu zachęcenie społeczeństwa do zainteresowania się olejem rzepakowym w każdej postaci. Nie jest tajemnicą, że Polska oraz Francja to, zaraz obok Niemiec, najwięksi producenci oleju rzepakowego w Europie. Program ten ma na celu, nie tylko zacieśnienie więzi między państwami, ale przede wszystkim przedstawienie społeczeństwu, jak wiele może zyskać, otwierając się na ten naprawdę wartościowy produkt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj